Ali veste, kateri so najpogostejši vzroki za vaše bolečine v komolcu?

Bolečine v komolcu so pogosta težava, ki lahko prizadene tako aktivne športnike kot ljudi, ki opravljajo ponavljajoče se gibe ali dolgotrajno obremenjujejo komolec pri delu. Gre za kompleksen sklep, ki povezuje nadlaktno kost z dvema kostema podlakti, stabilizirajo pa ga mišice, vezi in kite. Bolečina v komolcu se lahko pojavi zaradi preobremenitve, poškodb ali degenerativnih sprememb v sklepu. Ker lahko različni vzroki povzročajo podobne simptome, je pomembno natančno ugotoviti, zakaj se bolečina pojavlja, in izbrati ustrezno zdravljenje.

Ali veste, kateri so najpogostejši vzroki za vaše bolečine v komolcu?

V tem članku bomo podrobno raziskali najpogostejše vzroke za bolečine v komolcu, simptome, ki jih spremljajo, ter možnosti zdravljenja in preprečevanja.

Najpogostejši vzroki za bolečine v komolcu

Bolečine v komolcu so pogosta težava, ki prizadene številne posameznike po vsem svetu. Po podatkih klinike Medicofit se bolečina v komolcu pojavi pri približno 15–25 % svetovne populacije zaradi različnih vzrokov, kot so pekoča bolečina v komolcu ali vnetje komolca (https://medicofit.si/bolecine-v-komolcu-vzroki-in-zdravljenje/). 

Najpogostejši vzroki za bolečine v komolcu so:

  • Teniški komolec
  • Golf komolec
  • Burzitis komolca
  • Sindrom utesnitve ulnarnega živca
  • Osteoartritis ali revmatoidni artritis komolca

Ena najpogostejših diagnoz pri bolečinah v komolcu je epikondilitis, znan tudi kot teniški ali golf komolec. Po podatkih Združenja zdravnikov družinske medicine je epikondilitis najpogostejša diagnoza pri bolnikih z bolečinami v komolcu (https://drmed.org/wp-content/uploads/2022/11/I-03-BOLE%C4%8CINE-V-KOMOLCU.pdf

Teniški komolec (lateralni epikondilitis)

Teniški komolec je najpogostejši vzrok bolečine v komolcu in se pojavi zaradi preobremenitve mišic ekstenzorjev zapestja, ki se pripenjajo na zunanji del komolca. Kljub imenu ni omejen le na teniške igralce, temveč je pogost tudi pri osebah, ki pogosto uporabljajo ponavljajoče se gibe zapestja in podlakti, kot so slikarji, mizarji, računalniški delavci in kuharji. Zaradi stalne preobremenitve pride do mikropoškodb in vnetja tetiv, kar povzroča bolečino na zunanji strani komolca, ki lahko seva vzdolž podlakti.

5 nasvetov kako odpraviti teniški komolec ali golf komolec

Golf komolec (medialni epikondilitis)

Podobno kot pri teniškem komolcu gre tudi pri golf komolcu za vnetje tetiv, ki nastane zaradi preobremenitve, vendar prizadene notranjo stran komolca. Najpogosteje se pojavlja pri golfistih, metalkah, utežarjih in delavcih, ki pogosto upogibajo zapestje proti dlani. Simptomi vključujejo bolečino na notranji strani komolca, zmanjšano moč prijema in včasih tudi občutek togosti v sklepu.

Burzitis komolca (olekranonski burzitis)

Vnetje burze, tekočinske vrečke, ki zmanjšuje trenje med tetivami, mišicami in kostmi, je še en pogost vzrok bolečin v komolcu. Pogosto nastane zaradi dolgotrajnega naslanjanja na komolec ali kot posledica neposrednega udarca v komolec. Pri vnetju burze se pojavi oteklina na zadnjem delu komolca, sklep je lahko boleč na dotik, v hujših primerih pa se lahko pojavi tudi rdečina in toplota, kar kaže na okužbo.

Sindrom utesnitve ulnarnega živca (kubitalni tunel)

Ulnarni živec poteka skozi komolec in se lahko zaradi ponavljajočih se gibov, dolgotrajnega naslanjanja na komolec ali poškodbe stisne, kar povzroči značilno mravljinčenje in otrplost v prstancu in mezincu. Pri napredovali obliki lahko pride tudi do šibkosti v roki in izgube mišične mase v podlakti.

Osteoartritis in revmatoidni artritis komolca

Degenerativne spremembe v komolčnem sklepu so prav tako pogost vzrok kroničnih bolečin. Osteoartritis nastane zaradi obrabe hrustanca v sklepu, kar vodi do togosti, bolečine in omejene gibljivosti. Revmatoidni artritis pa je avtoimunska bolezen, ki povzroča vnetje in deformacijo sklepa. Pri obeh oblikah artritisa se bolečina pogosto stopnjuje ob obremenitvi, bolniki pa opažajo tudi oteklino in zmanjšano sposobnost premikanja komolca.

Kako preprečiti bolečine v komolcu?

Preprečevanje bolečin v komolcu temelji na pravilni uporabi sklepa, zmanjšanju ponavljajočih se obremenitev in krepitvi mišic, ki stabilizirajo komolec. Pomembno je, da se ljudje, ki opravljajo fizično zahtevna dela ali se ukvarjajo s športom, naučijo pravilne tehnike gibanja in pri večjih obremenitvah uporabljajo zaščitno opremo, kot so opornice ali elastični trakovi.

Redna vadba, ki vključuje raztezanje in krepitev mišic podlakti, pomaga zmanjšati tveganje za preobremenitvene poškodbe. Pomembno je tudi, da se med dolgotrajno uporabo rok, na primer pri delu za računalnikom, redno izvajajo odmori in sprostitvene vaje. Pri športnikih in fizičnih delavcih je priporočljivo postopno povečevanje intenzivnosti vadbe ali dela, saj lahko nenadne velike obremenitve vodijo v mikropoškodbe tetiv in mišic.

Kako lahko pomaga opornica za komolec?

Opornica za komolec je učinkovita pomoč pri zdravljenju bolečin, saj stabilizira sklep in zmanjša preobremenitve tetiv in mišic. Pri teniškem in golf komolcu se uporablja posebna opornica, ki s ciljno kompresijo na mišično tkivo zmanjša pritisk na vnete kite in lajša bolečino. Poleg tega omogoča, da se obremenitev enakomerno prerazporedi po podlakti, kar preprečuje dodatne poškodbe.

Opornice za komolec so še posebej koristne pri ljudeh, ki opravljajo ponavljajoče se gibe ali dvigajo težke predmete, saj omogočajo večjo stabilnost sklepa. Pri akutnih poškodbah ali po operacijah pa se uporabljajo toge opornice, ki omejujejo gibljivost sklepa in omogočajo pravilno celjenje poškodovanih tkiv. Nošenje opornice je običajno priporočljivo v kombinaciji s fizioterapijo, saj omogoča varno izvajanje vaj, ki krepijo mišice podlakti in izboljšujejo stabilnost sklepa.

Zaključek

Bolečina v komolcu je lahko posledica različnih vzrokov, od preobremenitvenih sindromov, kot sta teniški in golf komolec, do vnetnih procesov, poškodb in degenerativnih bolezni sklepa. Pravočasno prepoznavanje težave in ustrezno zdravljenje lahko preprečita kronične težave in dolgotrajno omejeno funkcionalnost roke.

Zmanjšanje ponavljajočih se obremenitev, redno raztezanje in krepitev mišic ter uporaba opornice za komolec so ključni ukrepi pri preprečevanju in zdravljenju bolečin v komolcu. Če bolečina ne preneha kljub ukrepom samopomoči, je priporočljivo obiskati strokovnjaka, ki bo s celostnim pristopom določil najboljšo možnost zdravljenja.

VIRI IN LITERATURA:

https://medicofit.si/bolecine-v-komolcu-vzroki-in-zdravljenje

https://drmed.org/wp-content/uploads/2022/11/I-03-BOLE%C4%8CINE-V-KOMOLCU.pdf

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja