kazalo vsebin:
Kolenska opornica je nepogrešljiv medicinski pripomoček za vse, ki so utrpeli poškodbo kolena, zlasti tisti, ki so doživeli poškodbo anteriornega križnega ligamenta (ACL). Ta specifična vrsta opornice za koleno igra ključno vlogo pri stabilizaciji in podpori kolena med procesom okrevanja.
Anteriorni križni ligament (ACL)
Anteriorni križni ligament (ACL) je eden izmed najpomembnejših ligamentov v kolenskem sklepu. Nahaja se v središču kolena in povezuje stegnenico (femur) z golenico (tibia). Njegova glavna funkcija je zagotavljanje stabilnosti kolena pri različnih gibanjih, zlasti pri dejavnostih, ki vključujejo rotacijske sile in nenadne spremembe smeri. ACL preprečuje, da bi golenica zdrsnila naprej v primerjavi s stegnenico, in nadzoruje vrtenje kolena.
Poškodbe ACL
Poškodba ACL je pogosta med športniki in aktivnimi posamezniki, ki se ukvarjajo s športi, ki vključujejo hitre spremembe smeri, skoke, pristanke in nenadne zaustavitve. Najpogosteje se poškodbe pojavijo pri športih, kot so nogomet, košarka, ameriški nogomet in smučanje. Poškodba ACL lahko nastane zaradi:
- Neposreden udarec v koleno: Pogosto pri kontaktnih športih.
- Nenaden zasuk ali sprememba smeri: Pri športnih dejavnostih, kjer je potrebna hitra sprememba smeri gibanja.
- Nepravilen pristanek po skoku: Pogosto pri košarki in odbojki.
- Hitra zaustavitev: Pri tekaških športih ali nogometu.
Simptomi poškodbe ACL so običajno precej očitni in vključujejo:
- Nenaden in močan boleč občutek v kolenu: Poškodba je pogosto spremljana z občutkom “pokanja” v kolenu.
- Otekanje kolena: Oteklina se lahko pojavi hitro po poškodbi zaradi krvavitve v sklep.
- Nestabilnost kolena: Občutek, da koleno “popušča” ali je nestabilno, še posebej pri hoji ali drugih dejavnostih.
- Omejena gibljivost: Težave pri popolnem iztegnjenju ali upogibanju kolena.
ACL poškodbe so zelo pogoste in vsako leto prizadenejo med 100.000 in 200.000 posameznikov v Združenih državah (OrthoInfo, https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/anterior-cruciate-ligament-acl-injuries/). Približno 70% ACL poškodb je posledica nenasilnih mehanizmov, kot so pivotiranje, sprememba smeri ali nepravilen pristanek po skoku (SportsRec, https://www.sportsrec.com/8077889/statistics-on-acl-injuries-in-athletes). Ženske športnice imajo od 2 do 10-krat večje tveganje za poškodbe ACL v primerjavi z moškimi, odvisno od športa, zaradi razlik v telesni pripravljenosti, mišični moči in nevromuskularnem nadzoru (SportsRec).
Diagnostika in zdravljenje poškodb ACL
Diagnoza poškodbe ACL običajno vključuje fizični pregled, anamnezo poškodbe ter slikovne preiskave, kot so magnetna resonanca (MRI) ali rentgenski posnetki. Zdravljenje je odvisno od resnosti poškodbe in individualnih potreb pacienta.
Pri manj resnih poškodbah ali pri posameznikih z nizkimi zahtevami po fizični aktivnosti se lahko uporabijo fizikalna terapija, kolenske opornice in rehabilitacijski programi za krepitev mišic okoli kolena.
Pri hudi poškodbi ACL, zlasti pri športnikih in aktivnih posameznikih, je pogosto potrebna operacija. Artroskopska rekonstrukcija ACL je standardni kirurški poseg, pri katerem se poškodovani ligament zamenja z graftom (najpogosteje iz tetive).
Funkcije in prednosti 4-točkovne opornice za koleno
4-točkovna kolenska opornica je nepogrešljiv pripomoček v fazi okrevanja po operaciji ACL. Zagotavlja potrebno podporo, stabilnost in nadzor gibanja, kar omogoča varno in učinkovito rehabilitacijo. Z uporabo opornice se zmanjša tveganje za ponovno poškodbo in omogoča hitrejše vračanje k vsakodnevnim aktivnostim in športu.
1. Stabilizacija kolena: 4-točkovna kolenska opornica je zasnovana za zagotavljanje maksimalne stabilnosti kolenskega sklepa. S svojo edinstveno konstrukcijo, ki vključuje štiri kontaktne točke, opornica preprečuje neželene premike golenice v razmerju do stegnenice. To je še posebej pomembno pri preprečevanju nadaljnjih poškodb ACL, saj pomaga ohranjati pravilno poravnavo in stabilnost kolena.
2. Kontrola gibanja: Ena od ključnih funkcij te opornice je nadzor gibanja kolenskega sklepa. Monocentrični tečaji omogočajo natančno prilagajanje kota fleksije in ekstenzije, kar je bistveno za postopno vračanje funkcionalnosti kolena med rehabilitacijo. Kolenska opornica omogoča prilagajanje od 30 stopinj ekstenzije do 120 stopinj fleksije, kar uporabniku omogoča varno gibanje v predpisanih mejah.
3. Lajšanje bolečin in zmanjšanje otekline: S stabilizacijo kolena in preprečevanjem neželenih gibov, 4-točkovna opornica pomaga zmanjšati bolečine in oteklino, ki so pogoste po operacijah ali akutnih poškodbah kolena. Ustrezna kompresija tudi prispeva k boljši prekrvavitvi, kar pospešuje celjenje tkiv.
4. Univerzalnost uporabe: Opornica je primerna za širok spekter poškodb in stanj kolena. Od akutnih poškodb ACL, rekonstrukcije ligamentov, artroskopskih posegov, do zdravljenja poškodb meniskusa – 4-točkovna kolenska opornica zagotavlja potrebno podporo in stabilnost skozi celoten proces rehabilitacije.
4-točkovna kolenska opornica
-
Štiritočkovna opornica za koleno z nastavitvijo kotov250,50 € z DDV
4-točkovna kolenska opornica predstavlja vrhunec v dizajnu in funkcionalnosti. Izdelana je iz visokokakovostnega, toplo prevlečenega aluminija, ki je lahek in anatomsko oblikovan, kar zagotavlja popolno prileganje in stabilizacijo. Monocentrični tečaji omogočajo natančen nadzor gibanja od 30 stopinj ekstenzije do 120 stopinj fleksije, kar se lahko enostavno prilagaja brez dodatnih orodij.
Kolenska opornica je opremljena s sistemom zaponk za hitro sproščanje, kar omogoča enostavno namestitev in odstranitev, hkrati pa ohranja optimalno nastavitev in kompresijo. Dva stegenska in golenska trakova z anatomsko oblikovanimi zaponkami zagotavljata dodatno prilagodljivost in udobje.
Priporočena uporaba 4-točkovne opornice za koleno:
- Poškodbe ligamentov (ACL)
- Artroskopija kolena
- Rekonstrukcija ali zamenjava ligamentov (ACL)
- Rekonstrukcija meniskusa
VIRI IN LITERATURA:
OrthoInfo, https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/anterior-cruciate-ligament-acl-injuries/
Beaumont Health, https://www.beaumont.org/conditions/acl-tears
SportsRec, https://www.sportsrec.com/8077889/statistics-on-acl-injuries-in-athletes